Nachlazení i chřipka mají společnou příčinu, a sice viry, které denně útočí na náš imunitní systém. Pokud je včas nestačíme zničit, může se jim podařit probít až dovnitř našeho těla a začnou páchat problémy.
zdroj: Ecce Vita
Nachlazení má obvykle hladší průběh, trvá tři až sedm dní a je doprovázeno rýmou, kašlem, bolestí v krku a někdy také zvýšenou teplotou. Chřipka má rychlou inkubační dobu (asi tři dny) a velmi rychlý nástup. Jedná se o nakažlivé a nebezpečné onemocnění. Viry se přenáší vzduchem, usadí se nám na sliznicích dýchacích cest a začnou se množit. Horečka může vystoupat až na 40°C, začne nás bolet celé tělo, jsme unavení a vyčerpaní. Každý z nás to ale nejspíš dobře zná…
Tentokrát jsme pro vás připravili pár tipů, jak překonat chřipku a nachlazení rychle a s pomocí přírodních pomocníků z řady bylin:
- Zůstaňte doma a odpočívejte alespoň pár dní
Pokud se vám podaří podchytit nemoc v začátcích a nebudete tělo zatěžovat zbytečnými aktivitami, podpoříte ho v boji se zákeřnými viry a vyléčení bude o to snazší. Nebojte, nic vám neuteče a každá práce může počkat.
- Doplňujte tekutiny
Znáte to, už jste slyšeli tisíckrát, ale je to opravdu tak. Je důležité dopřát tělu dostatek tekutin, aby se neustále z těla vylučovaly škodlivé látky. Ideálně popíjejte bylinné čaje. A které bylinky se hodí nejvíc?
Přírodní antibiotika = takto můžeme nazvat bylinky jako třapatka nachová, bez černý a lichořeřišnice větší (řeřicha). Třapatka stimuluje imunitní systém, černý bez vám pomůže s pocením (ideálně v kombinaci s lípou obecnou) a řeřicha působí protizánětlivě. Černý bez pomáhá také od zalehlých uší.
Jak na to? Sušené bylinky se dají lehce sehnat a můžete si z nich udělat nálev a popíjet 1 až 3 krát za den. Nálev připravíme tak, že se jedna lžička sušené byliny na šálek zalije vroucí vodou a nechá se louhovat 5–15 minut s občasným mícháním.
- V případě silné rýmy, kašle a dalších nepříjemných doprovázejících příznaků nachlazení
Teče vám z nosu? Pomůže vám bylinka zvaná světlík lékařský. Pokud vás naopak trápí v nose hustý hlen, vyzkoušejte si uvařit čaj z celíku zlatobýlu. Zalijte lžičku a pijte třikrát až šestkrát denně, ideálně před jídlem. Pozor celík není vhodný pro dlouhodobé užívání, proto ho pijte maximálně 5 dnů.
A jak správně smrkat? Nejdříve jednou, a pak druhou dírkou. V noci si podestelme více hlavu a snažme se zvlhčovat vzduch v ložnici.
Pokud máte kašel, pomůžou vám bylinky jako divizna velkokvětá, proskurník lékařský (ten je ideální v případě suchého a dráždivého kašle) nebo lípa obecná.
U čaje z divizny si dejte pozor na dráždivé usazené mikročástice. Nálev přeceďte přes jemné sítko, nebo nepijte až do dna.
- Když je vám zima
Zahřejte se kořením – skvěle zahřejí například skořice nebo zázvor.
- Nezapomínejte na vitamíny a minerály
- Vyhýbejte se stresu
Kromě milovaného člověka nebo dobrého přítele, pomůžou adaptogeny – jako jsou čaje nebo kapsle z posvátné bazalky Tulsi.
RECEPT: Bylinný lektvar první pomoci při nachlazení
INGREDIENCE:
- 30 g sušeného květu divizny velkokvěté
- 4 lžíce medu
- 4 lžíce vodky nebo domácí slivovice
- čistá sklenice s víčkem
POSTUP:
Předehřejte pánev na slabém plamenu, přidejte med, vodku a sušený květ divizny a chvíli zahřívejte (do maximálně do 45°C) a za pomocí vařečky umíchejte těstíčko. Pokud nebude držet pohromadě, přidejte více alkoholu nebo medu. Stále teplé dejte do sklenice, uzavřete a dejte do lednice odležet asi na 4 dny. Základ vydrží až rok a stačí jej kdykoliv zalít horkou vodou jako čaj a nechat louhovat 10–15 minut. Poté stačí scedit a můžete popíjejte. Nezapomeňte při přípravě povědět bylinkám, s čím by vám měly pomoct a hezky jim za to poděkujte. Ozdravný šálek připravený s láskou ocení také vaši blízcí. Pro děti a před řízením se ovšem nehodí.