29. 10. 2022

Jakou podložku na jógu si vybrat? Na které podložce na jógu nebudete klouzat? Podložky na jógu vhodné pro začátečníka, ale i pravidelně cvičícího jógu vám představujeme v dnešním testu.

YOGA MARKET, expert na podložky, vám přináší, spolu se zkušeným instruktorem jógy z Energy Studia Václavem Krejčíkem, tipy, jak si vybrat podložku na jógu a na co si dát při jejím výběru pozor.

Nejprve je potřeba uvědomit si, že žádná podložka není vyráběná proti klouzání rukou. Každý výrobce garantuje "nekluzkost" směrem k zemi, na kterou si položíte podložku. Jsou však i podložky, které jsou méně, až téměř zcela, protiskluzové.

"Vybral jsem několik výrobců podložek, kteří se zabývají jógamatkami a některé jsem vyzkoušel za vás", dodává Václav Krejčík. A jakou podložku zvolit na cvičení doma, nebo v jógovém sále? 

Ceny podložek se velice různí. V supermarketech najdete velice levné podložky na jógu, které díky  své ceně dlouho nevydrží. To mám osobně vyzkoušeno, dodává Václav Krejčík. Několikrát jsem použil podložku z nejmenovaného obchodu (v každém nákupním centru) a po několika použitích již k použití nebyla. Drolila se, klouzala - avšak byla levná. Jen těchto podložek potřebujete více. 

Podložky Bodhi ásana jsou "tou nejlevnější" a současně i kvalitní "držící" podložkou. Stojí zhruba cca  549 Kč. (Nyní je na některé i v Yoga Marketu sleva). To jsou podložky z PVC, které v základu uspokojí. V Energy Studiu využíváme z kolekce Bodhi podložky Rishikesh, které jsou naprosto dostačující praxi v sále i pro základní cvičení doma. Cena těchto podložek je 699 Kč a prodloužená verze 799 kč.

Nevýhodou podložek na jógu v sálech a jógových centrech je, že často zapáchají, protože se na nich střídá mnoho lidí. Otisky nohou a rukou jsou často viditelné. I když se používají čisticí – dezinfekční prostředky, těžko se podložky na jógu v sálech udržují. Chcete-li si nosit na cvičení dezinfekci na povrch podložky, podívejte se ZDE. Chodíte-li cvičit do dobrého jógového centra, v jógovém sále naleznete dezinfekci na podložky. A dle mého názoru, vždy bude lepší svou vlastní jógamatku, protože je to otázka hygieny. 

Jógový ručník je řešení v jógovém centru. Chodíte-li do jógového studia, využijte jejich podložku na jógu a přikrijte si jí jógovým ručníkem, kterým si podložku v sále zakryjete. Navíc, spotíte-li se, ručník vyperete a jdete znovu na jógu. Ručník je skladný a lehký. Ručník se dá pohodlně prát, a když tak jednou za čas uděláte, cvičíte opět v čistotě.

Jógový ručník často pomáhá i lidem, kterým se potí ruce a nohy. Jógový ručník saje pot, a tak se nohy a ruce po podložce nepohybují. Může se vám stát, že si koupíte ručník a nohy a ruce se vám nepotí. V tom případě je vhodné pokropit – zamokřit pod rukama a nohama.

Má zkušenost s jógovými podložkami? Mám rád dva typy podložek, které mi na jógovou praxi vyhovují. Černá podložka na jógu Bodhi, která je sice trochu těžší, ale myslím si, že stojí za to. Jedná se o typ Bodhi Phoenix, který je i cenově dostupný a kvalitní. Upozorňuji, že barvy jsou různé. Nemusíte mít jen černou - tu, kterou mám rád já. Váha může být její nevýhoda, pokud podložku pravidelně přenášíte, ale jinak je to podložka, která naprosto neklouže (má zkušenost). Na první okušení jsem si myslel, že po ní musí ruce klouzat, ale opak byl pravdou. Jak jsem položil ruku, zatlačil dolů, ruka se ani nehnula. Navíc! Možná je to marnotratnost, ale podložka je krásně dekorovaná mandalou a druhá varianta je dekorovaná symbolem ÓM. To jsou různé designy této podložky.
Výrobce: Bodhi PHOENIX podložka, materiál: vrchní vrstva – PU (polyuretan), spodní vrstva – PVC, velikost: 183 x 66 cm x 5,5 mm, hmotnost: cca 2 kg. 

Asi bych vůbec neměnil a nepoznal jinou podložku, kdyby se neobjevila "podobná" - nová. Zaujal mě její jednoduchý design. Přišla v tubusu a lákala mě vyzkoušet ji. 

Při jednom surfování internetem jsme objevil severskou značku YUMAN. Nadchla mě svojí jednoduchostí, strohostí a veganskou kůži na povrchu podložky. Veganská kůže znamená, že se pod rukama ani nehne. Za to zanechá pod rukama, nohama, čelem - dotekem jógové praxe. A o tom to je snad, ne?  Nebo potřebujete mít jógamatku stále krásnou? Pokud ano, tuto podložku nevolte a pořiďte si podložky Manduka. 

Písková podložka YUMAN - Yuman Yoga Mat Origin je výsledkem výzkumu a designu ve snaze o dokonalou podložku na jógu. Podložka Origin, inspirovaná severskou přírodou a jednoduchostí s ohledem na udržitelné myšlení, nastavuje nový standard, co lze od podložky na jógu očekávat. Je to podložka na jógu, která má pravděpodobně nejlepší přilnavost, ale také se krásně hodí do vašeho domova. Podložky Origin jsou poctou minimalistickému severskému designu. Světlé a zemité tóny inspirované okolím severu. Mají protiskluzový povrch, který eliminuje klouzání a lepení způsobené potem, teplem a třením. Abyste se mohli soustředit na svého psa dolů.

Vašek Krejčík upozorňuje: pozor na otisky na podložce: Podložka na jógu vyrobená z přírodního kaučuku může mít lehký zápach gumy, když je nová. To je přirozené a po několika dnech odezní. Je-li navíc na povrchu přírodní kůže...tento povrch vábí stopy vaší jógové praxe. Příroda s sebou nese i to, že na povrchu mohou zůstat stopy vaší jógové praxe. Chraňte svou podložku na jógu před olejem, mastnotou (i čelo, ruce, nohy) a přímým slunečním zářením. Pokud chcete podložku, na které nebudou vidět otisky vašich rukou a nohou, vlhkého čela - není pro vás tato podložka vhodná. Podložka YAMUNA v sobě zanechá svou patinu - záznam každé vaší jógové praxe.

Pro každodenní čištění můžete skvrny setřít vlhkým hadříkem (bez saponátu) a poté nechat schnout na vzduchu. Neskládejte podložku. Srolujte ji pouze. A můj tip? Sbalte podložku do role a vezměte ji do podpaží. Víc není třeba. 

Podložky pro pravidelně praktikující
Ceny podložek na jógu Manduka se pohybují od devíti set korun a klidně překročí hranici tří tisíc korun. Jste-li pravidelně praktikující nadšenec jógy, tak bych určitě neváhal a podložku Manduka bych zvolil. Tyto podložky jsou velice odolné. V začátku možná trochu kluzké, ale čím více na nich jógu praktikujete, stávají se z nich opravdu pevné podložky, na kterých vám ruce nekloužou – pokud se vám však ruce nepotí. V základním používání podložky PRO lite jej vhodný solný píling.

Cestovní podložky
Tyto podložky se vyznačují svoji lehkostí a skladností. Dobře se přenášejí z místa na místo a jakkoliv ji složíte do vhodného útvaru. Podložka může sloužit stejně jako jógový ručník na přikrytí podložky v sále, na cvičení anebo na vaší dovolené. Jen roztáhnete a cvičíte.

Můj tip: rád používám cestovní podložky Manduka. Mají širokou škálu barev, ze které si každý vybere. Manduka travel: vyrobeno z přírodních kaučukových stromů. Váha: 1 kg, rozměry: 61 cm x 180 cm x 1,5 mm, žádné PVC nebo toxická změkčovadla.

Poslední dobou jsem si však oblíbil, ne zcela tenkou, ač lehkou travel podložku : Manduka Pro Travel. Přeci jenom, když cvičíte venku, jste zcela na zemi a kolena vás tlačí. Mám rád cestovní podložku Manduka Pro travel, protože mě kolena netačí. Mám její šedou variantu a jsem naprosto spokojený. Svinu ji do role a dám do cestovní tašky. Již 5 let cestuji s touto podložkou a nedám na ni dopustit.

Mezi další výrobce cestovních podložek patří JADE. Tyto podložky jsou slaboučké, skladné a lehké. 

Lehké a designové podložky
Vyhledávanými podložkami na jógu jsou podložky značky Lole. Tyto podložky se vyznačují svou lehkostí, a tudíž je jejich přenášení velice příjemné. Oproti cestovním podložkám však nejdou skládat, ale musí být v roli.

Jednou z nevýhod těchto podložek je jejich složení a materiál, protože jakýkoliv dotyk nehtů nebo prstýnků na ruce se zde odrazí a postupně se podložka drolí. Pokud si sundáte prstýnky, podložka na jógu vám vydrží dlouho. Tato podložka není vůbec vhodná na praxi aštánga jógy.

Mé rady, jak zjednodušit jógovou praxi na podložce a čeho se vyvarovat:

  • Klouže-li podložka na cvičení jógy – zkuste si uvědomit rozložení váhy. Tlačte a opírejte se kolmo do podložky rukama a nohama. Ruka by na podložku neměla tlačit směrem vpřed, ale kolmo do země.
  • Před lekcí jógy si nemažte ruce krémem!
  • Jste-li typ člověka, kterému se potí ruce, použijte pod ně buď krátký, nebo velký jógový ručník.
  • Podložku neošetřujte saponátem, pouze čistou vlažnou vodou a eventuálně dezinfekčním prostředkem určeným přímo na jógové podložky.
  • Na podložku typ Lole si sundávejte prstýnky. Také si dávejte pozor na přechody nohy a ruky ze psa hlavou nahoru do pozice psa hlavou dolů. Zde mohou nehty rukou a nohou materiál podložek poškodit. Začnou se vám drolit a zničíte si je (to však není vada podložky).
  • Některé podložky Manduka je vhodné na začátku jejich používání ošetřit solným peelingem.
  • Nehledejte podložku na jógu, která neklouže! Všichni výrobci podložek na jógu deklarují jejich neklouzavost proti zemi, ne proti rukám.
  • Najděte si jógový obchod, kde si můžete podložky na jógu i další věci vyzkoušet. Omakejte několik různých podložek, potěžkejte si je a teprve potom se pro jednu z nich rozhodněte.
    Také si uvědomte si, jestli podložku budete přenášet, nebo ji necháváte na jednom místě.

Přeji vám pěknou jógovou praxi.

Václav Krejčík , instruktor jógy