01. 11. 2019

Hledáte jógamatku pro vaši denní praxi jógy, ale nevíte, kterou vybrat? Máme pro vás rady, podle čeho podložky na jógu vybírat – shrnutí těch nejdůležitějších informací o jógamatkách a materiálech vám pomůže si ujasnit, jakou jógamatku vlastně potřebujete...

Podle čeho byste se měli při výběru řídit?

Hned na začátku nákupu se rozmyslete, jaké vlastnosti od své budoucí jógamatky vyžadujete. 

  • Hmotnost: Budete ji využívat jen doma, nebo ji plánujete často nosit ven?
  • Tloušťka: Trpíte bolestmi kolen a kloubů a raději byste měkký povrch, nebo jste profík, který zvládne i tvrdou podložku?
  • Životnost: Jste začátečník, který si jógu chce teprve zkusit, nebo hledáte jógového parťáka na dlouhá léta?
  • Typ materiálu: Chcete šetřit přírodu, trpíte alergiemi nebo vám umělý materiál vůbec nevadí?
  • Oblíbený druh jógy: Máte rádi pomalejší styly jógy, nebo upřednostňujete rychlou dynamiku?

Podle těchto informací si můžete ujasnit, jestli potřebujete vysokou, ale lehkou podložku, kterou můžete nosit i ven, nebo třeba chcete vykonávat praxi především doma a hmotnost ani odolnost nehrají roli. Vyberte si ideální materiál pro vaše potřeby:

Podložky z PVC

Podložky z PVC jsou základním a také nejčastějším typem podložek na jógu, se kterými se můžete setkat. Jsou velmi lehké, skladné a většinou také levné. Využijete je na všechny druhy jógy, na pilates i další cvičení. Díky umělému materiálu podložka neklouže a udrží sebe i vaše ruce tam, kde mají být. 

Pokud si zvolíte levnější variantu umělých podložek, začne se vám postupem času drolit a odlupovat. Na trhu najdete také výrazně kvalitnější podložky z PVC, které mají dlouhodobou životnost a brzkého opotřebení se bát nemusíte. Jejich kvalita je ale vykoupena vyšší cenou.

+ nízká váha

+ obecně nízká cena

+ vhodné pro všechny typy jógy

+ ideální pro začátečníky

- není z přírodního materiálu

- nízká kvalita a krátká životnost u levných modelů

Korkové podložky na jógu

Korkové podložky jsou velmi lehké a snadno se čistí. Pokud rádi cvičíte venku v přírodě, rozhodně byste na ně měli zaměřit svou pozornost. Snadno se přizpůsobí povrchu, nekloužou, ale jsou vhodné jen pro méně dynamické druhy jógy.

+ nízká váha

+ přírodní a ekologický materiál

+ protiskluzový povrch

+ skvělá na cvičení venku

- vysoká cena

- nehodí se pro dynamické typy jógy

Podložky z přírodní gumy a ekologických materiálů

Jejich vlastnosti jsou velmi podobné umělým podložkám, ale narozdíl od nich jsou podložky z přírodní gumy vyrobeny z ekologického materiálu. S tím souvisí také vyšší pořizovací cena a o trošku vyšší hmotnost podložky. Má ale o něco delší životnost. Podložky z přírodní gumy využijete na všechny typy jógy, a to i na ty dynamičtější.

Mezi ekologicky šetrné přírodní gumy patří například TPE nebo přírodní kaučuk.

+ přírodní materiál

+ neklouže při cvičení

+ vhodné pro všechny typy jógy i úrovně pokročilosti

+ dlouhá životnost

- vyšší hmotnost

- vyšší cena

Jógové podložky s mikrovláknem

Jedná se převážně o cestovní podložky, které mají spodní část z přírodního kaučuku a povrch je potažený mikrovláknem (materiál jógových ručníků), které se vyznačuje vysokou přilnavostí ve vlhku. Podložky jsou tak vhodné na cesty, Hot jógu nebo jako 2v1, pokud rádi používáte přes klasickou podložku jógový ručník.

+ skladnost

+ hodí se na dynamické typy jógy (neklouzavý povrch při hot józe/bikram józe)

+ nízká hmotnost u cestovní verze

- náročnější údržba

- vyšší cena

Ručníky na jógové podložky

Ručník na svou podložku využijete především tehdy, pokud rádi chodíte na hot jógu, bikram jógu nebo praktikujete jiná cvičení, při kterých se pořádně zapotíte. K tomu potřebujete podložku, která vám nebude klouzat, a také ručník, který zamezí klouzání vlhkých rukou po podložce.

Ručníkem si rovněž prodloužíte životnost podložky. Částečně zamezuje jejímu ušpinění a upocení, snadno se udržuje a můžete ho prát v pračce a často také sušit v sušičce.

Stejně jako u podložek můžete vybírat mezi ekologicky šetrnými materiály a různými druhy umělých vláken.

Vyzkoušejte si podložky na vlastní ruce

Ideálně byste si měli před výběrem podložky všechny materiály osahat, potěžkat a vyzkoušet. Pokud si stále nevíte rady s výběrem, rozhodně se nebojte přijít vyzkoušet do naší Yoga Mat Room a probrat s obsluhou, která vám rádi poradí.