03. 12. 2019

Následující rady jsou pro všechny, pro které začlenění jógy do každodenní rutiny není až tak jednoduché. Hledáme ideální čas, místo a příležitost, které ale nikdy nepřichází. Nehledejte dokonalost a vyzbrojte se triky, které vám pomohou začít s jógovou rutinou a udržet si ji.

 

Začněte s krátkými cvičeními. Pokud jste nováčkem, nemusíte se ponořit rovnou do hodinové jógové seance. Začněte pomalu a zlehka, třeba jen 10 minut. Při budování návyku je důležitá důslednost, ne doba strávená na podložce. Navíc se vám krátký úsek bude hledat v přeplněném diáři snadněji než celá hodina denně.

 

Naplánujte si svůj čas na podložce. I když máte velmi nabitý program, najděte si pro sebe pár chvilek opravdu každý den a pečlivě si ho naplánujte. Vypněte telefon, nenechte se ničím rušit a užijte si pár minut jen sami se sebou bez rozptýlení okolím. I když se vám hned nepodaří vytvořit si rutinu podle plánu, buďte k sobě laskaví a neberte to jako selhání. Přílišná kritika sebe sama vám může bránit v pokroku.

 

Najděte svou rovnováhu. A to nejen fyzickou a duševní, ale také časovou. Netlačte na pilu a přidejte jógu do svého rozvrhu s rozvahou. Vyhnete se díky tomu situaci, že by vás jóga omrzela jen kvůli tomu, že jste se netrefili do ideální doby na zklidnění těla a mysli. Zařaďte jógovou praxi tak, aby souzněla s vaším životním tempem.

 

Začněte s jemnou jógou. I když máte ve svých plánech pravidelné lekce Hot jógy, je lepší se nejprve zaměřit na praktikování jógy pro začátečníky. Takovou může být například Hathajóga. Jednou z možností, jak najít styl, který s vámi bude rezonovat, je navštívit místní kurz a seznámit se s jednotlivými druhy jógy.

 

Neočekávejte dokonalost a buďte k sobě mékritičtí. Při sledování instruktorů a jejich téměř dokonalého flow, se může zdát jóga velmi jednoduchá. Stejně jako všem dalším, tak i vám potrvá týdny, měsíce a roky, než si vybudujete všímavost, správný dech a zlepší se vaše držení těla. Buďte k sobě méně kritičtí a uvolněte se. I tady platí, že cesta je cíl. Jóga není jen o neustálých pokusech se dostat dál, ale o pocitu přítomnosti při propojování těla a dechu.

 

Vyzbrojte se kvalitním vybavením. To správné jógové vybavení se může stát klíčovým při startu nové rutiny. Pomůcky vám usnadní jógu. Vaším nejlepším přítelem se stane jógová podložka, proto její výběr neponechejte náhodě. Pro úplné začátečníky se díky skvělému poměru ceny a kvality hodí podložka LEELA, která je měkká, neklouzavá a vyrobená z PVC bez ftalátů. Dalším favoritem pro výběr podložky pro začátečníky je podložka Lolë Glow, která je vyrobená z ekologicky šetrného TPE materiálu.

TIP: Mějte na paměti, že při zvýšeném pocení mohou levnější umělé materiály klouzat, proto byste měli vzít v úvahu i jógový ručník na podložku, který k ní dokonale přilne a udrží vaše ruce v suchu.

 

Zpočátku pro vás některé pozice budou obtížnější, proto se vám bude hodit jógový blok, který v začátcích usnadní mnohé pozice a později ho naopak můžete využít k jejich ztížení. Stejně jako u podložek si můžete vybrat z různých materiálů a motivů.

 

Pokud hledáte učebnici, která vás provede jógou a naučí vás vnímat ji nejen v sále na podložce, ale také v průběhu dne, prolistujte si knihu Žijte jógu. Předloží vám nespočet jógových technik a metod, které vás inspirují k vlastnímu poznání a naleznutí své cesty.