10. 11. 2022

Přichází období, kdy pořizujeme dárky pro radost. Chceme nadělit ten “nej” dárek a tak rady od expertů na jógové podložky přijdou vhod. Yoga Market připravil velkého průvodce výběrem jógových podložek.

Yoga Market - váš Expert na podložky 

Internet se doslova hemží záplavou podložek na cvičení jógy, a tak se inspirujte k výběru jógamatky naší dlouholetou zkušeností i tipy instruktorů jógy. 

Je velice těžké vybrat si z velkého množství jógamatek tu, která vám bude nejlépe vyhovovat - obzvlášť, když si na jógamatku nemůžete sáhnout a tak trochu kupujete zajíce v pytli. I když vás pro tuto situaci chrání zákon a podložku můžete bez udání důvodu do 14 dnů vrátit zpět a všechny investované peníze vám je provozovatel obchodu povinen vrátit, je to nepříjemné - vracet zboží a mít s tím spojenou časovou ztrátu. Zkusíme vám poodkrýt tajemství materiálů, ze kterých jsou většinou podložky vyrobeny, jejich výhody i nevýhody.

Chcete-li poradit přímo, přijďte do YOGA MARKETU - EXPERT NA PODLOŽKY (Hellichova 1, Praha 1 v prostorách Energy Studia), kde vám odborně poradí při výběru podložky a navíc si na ni můžete sáhnout a vyzkoušet si ji. Položte své ruce na podložku, osahejte si ji, opřete se o ní, položte kolena a klidně si udělejte pár pozic, abyste zjistili, která podložka je pro vás ta NEJ. Univerzální rada neexistuje. Každý jsme jiný ač podložky jsou stejné, podobné. Dotek každého z vás je individuální, a tak zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte…

Podle čeho byste se měli při výběru řídit?

Hned na začátku nákupu se rozmyslete, jaké vlastnosti od své budoucí jógamatky vyžadujete. 

 • Hmotnost: Budete ji využívat jen doma, nebo ji plánujete často nosit ven?
 • Tloušťka: Trpíte bolestmi kolen a kloubů a raději byste měkký povrch, nebo jste profík, který zvládne i tvrdou podložku?
 • Životnost: Jste začátečník, který si jógu chce teprve zkusit, nebo hledáte jógového parťáka na dlouhá léta?
 • Typ materiálu: Chcete šetřit přírodu, trpíte alergiemi nebo vám umělý materiál vůbec nevadí?
 • Oblíbený druh jógy: Máte rádi pomalejší styly jógy, nebo upřednostňujete dynamickou vinjásu?

Podle těchto informací si můžete ujasnit, jestli potřebujete silnější, ale lehkou podložku, kterou můžete nosit i ven, nebo třeba chcete vykonávat praxi především doma a hmotnost ani odolnost nehrají roli.

Výše popsané samozřejmě souvisí s materiálem, ze kterého je podložka vyrobena. Zkusíme vybrat ideální materiál pro vaše potřeby:

Podložky z PVC

Podložky z PVC jsou základním a také nejčastějším typem podložek na jógu, se kterými se můžete setkat. Většinou jsou lehké, skladné a také levné. Využijete je na všechny druhy jógy, na pilates i další cvičení.

Pokud si zvolíte levnější variantu umělých podložek, může se vám postupem času drolit a odlupovat. Na trhu najdete také výrazně kvalitnější podložky z PVC, které mají dlouhodobou životnost a brzkého opotřebení se bát nemusíte. Jejich kvalita je ale vykoupena vyšší cenou.

+ nízká váha

+ obecně nízká cena

+ vhodné pro všechny typy jógy

+ ideální pro začátečníky

- není z přírodního materiálu

- nízká kvalita a krátká životnost u levných modelů

 

Korkové podložky na jógu

Korkové podložky jsou velmi lehké a snadno se čistí. Pokud rádi cvičíte venku v přírodě, rozhodně byste na ně měli zaměřit svou pozornost. Snadno se přizpůsobí povrchu, nekloužou, ale jsou vhodné jen pro méně dynamické druhy jógy.

+ nízká váha (pokud není jako základ podložky použita guma - kaučuk)

+ přírodní a ekologický materiál

+ protiskluzový povrch

+ skvělá na cvičení venku

- vyšší cena

- nehodí se pro dynamické typy jógy

 

Podložky z přírodní gumy a ekologických šetrných materiálů

Jejich vlastnosti jsou velmi podobné umělým podložkám, ale narozdíl od nich jsou podložky z přírodní gumy (kaučuk) vyrobeny z přírodního materiálu. S tím souvisí také vyšší pořizovací cena a o trošku vyšší hmotnost podložky. Podložky z přírodní gumy využijete na všechny typy jógy, a to i na ty dynamičtější.

+ přírodní materiál

+ neklouže při cvičení

+ vhodné pro všechny typy jógy i úrovně pokročilosti

+ dlouhá životnost

- vyšší hmotnost

- vyšší cena

 

Jógové podložky s mikrovláknem

Jedná se převážně o cestovní podložky, které mají spodní část z přírodního kaučuku a povrch je potažený mikrovláknem (materiál jógových ručníků), které se vyznačuje vysokou přilnavostí ve vlhku. Podložky jsou tak vhodné na cesty, hot jógu nebo jako 2v1, pokud rádi používáte přes klasickou podložku jógový ručník.

+ skladnost (roku volíte variantu travel)

+ hodí se na dynamické typy jógy (neklouzavý povrch při hot józe/bikram józe)

+ nízká hmotnost u cestovní verze

- náročnější údržba

- vyšší cena

 

Ručníky na jógové podložky

Ručník na svou podložku využijete především tehdy, pokud rádi chodíte na hot jógu, bikram jógu nebo praktikujete jiná cvičení, při kterých se pořádně zapotíte. K tomu potřebujete podložku, která vám nebude klouzat, a také ručník, který zamezí klouzání vlhkých rukou po podložce.

Ručníkem si rovněž prodloužíte životnost podložky. Částečně zamezuje jejímu ušpinění a upocení, snadno se udržuje a můžete ho prát v pračce a často také sušit v sušičce.

Stejně jako u podložek můžete vybírat mezi ekologicky šetrnými materiály a různými druhy umělých vláken.

Nechci moc investovat

Pro každého z nás hraje při výběru podložky jiné kritérium. Někdo se zajímá pouze o nejnižší cenu, někdo o to, jak dlouho mu podložka vydrží, jiný zase jestli byla vyrobena z ekologického materiálu. Dobrá zpráva je, že si každý najde svoje.

Nechci investovat mnoho peněz - cenově nejvýhodnější bude ve většině případů PVC. Pod pojmem PVC si často představíme stařičké, barvou nezajímavé linoleum v kuchyni. Nutno podotknout, že toho se bát nemusíte. PVC je moderní materiál, který se pyšní mnoha eko testy. Pestrobarevná škála podložek nabízí velké možnosti. Navíc se podložka snadno udržuje a většinou je lze prát v pračce. Ani hmotnost podložek není odstrašující. Dalo by se říci, že to je vhodná volba pro každého, kdo s jógou začíná nebo chce mít podložku, do které nemusí mnoho investovat, a navíc mu dlouho vydrží.


Ať je podložka lehká

Hlavně, aby byla lehká. Pokud si svoji podložku nesete každý den přes rameno do práce, určitě budete toužit po podložce lehounké jako pírko. Nejlehčím materiálem pro výrobu podložek je tzv. TPE – termoplastický elastomer. Jedná se o ekologicky šetrný materiál, pěnu, která je velice příjemná na dotyk. Je měkká a lehká. Setkáte se většinou s variantami tloušťky 3 mm a 5 mm. Podložky tloušťky 5 mm se často vyrábějí ve dvoubarevném provedení, přičemž cvičit se dá na obou stranách, a máte tak vlastně za jednu cenu 2 barvy podložek. Nevýhodou materiálu TPE je, že struktura je velice jemná a často se poškodí např. už jen tím, že při vykročení táhnete prsty po podložce nebo při překlápění chodidel ze psa hlavou vzhůru do psa hlavou dolů. Také není vhodné brát si podložku na venkovní cvičení, protože ji snadno poškodí nečistoty typu malý kamínek. Domů nebo do jógového studia je to ale velmi příjemný a lehký společník.


Má podložka je šetrná k přírodě

Ekologie je můj život - Podložky označované EKO nebo ECO jsou vyráběny z přírodního kaučuku. Je to zcela přírodní materiál z kmenu kaučukovníku. Podložky mají velmi pevnou strukturu a díky tomu i dlouhou životnost. Někteří výrobci dokonce udávají doživotní záruku, ale je otázka, jestli to není jen marketingový tah, protože tyto podložky se nevyrábějí příliš dlouhou dobu. Každopádně jsou to podložky odolné a trvanlivé s velmi příznivou strukturou, která většinou neklouže, a jsou tak příjemné pro klienty, kterým se hodně potí dlaně nebo chodidla. Jedinou vadou na kráse tohoto materiálu je zápach gumy, který se na vás při prvním rozbalení podložky vyvalí. Ten ale po krátké době vyprchá.


Lehkou a skladnou podložku na cesty

Jsem stále na cestách Cestovní podložky jsou poslední dobou velmi oblíbené pro jejich lehkost a hlavně skladnost. Většinou se jedná o podložky 1,5 mm tloušťky, a tudíž je lze srolovat do tenké ruličky. Některé podložky, např. Manduka travel, lze složit do malého, úhledného čtverečku, a mít je tak ve svém carry-on zavazadle stále po ruce.


Co když podložka klouže?

Podložka mi klouže, ať dělám, co dělám - pak je pro vás záchranou ručník na podložku. Vyrábí jej mnoho společností ve všemožných barevných variantách s potisky či bez nich. Pro klienty, kteří trpí nadměrným pocením, jsou tyto ručníky zázrakem. Velmi vhodný je také pro lekce označované Hot, tedy pro lekce, které jsou vyhřívány na vyšší teplotu. Ručník lze po každém použití prát, a často když se vám nechce brát si podložku, protože máte schůzku nebo malou tašku, stačí ručník složit k diáři a ve studiu ho rozvinout na půjčenou podložku.


Jdu po značce.

Většinou si stačí prolistovat zahraniční časopis o józe a hned budete mít přehled o značkových podložkách. Tradičními výrobci s dlouholetou zkušeností jsou např. Bodhi, Yuman, Manduka,  či Jade. Většinou se podložky dají sehnat bez problémů v České republice, ale zašlou vám je z celého světa. Jen ta cena se pak trochu vyšplhá. A pokud hledáte tu nejdražší podložku, kterou jen tak někdo vedle vás v sále mít nebude, pak vězte, že tou je bez konkurence podložka Wellicious posázená Swarovski krystaly ve tvaru mandaly. 

Styly jógy a podložky

 • Powerjóga, aštánga, vinjása a dynamické styly jógy - Pozdrav slunci je krásný a nabíjející rituál. Avšak často se opakuje a na podložce by se mohly časem objevit šrámy od chodidel. Obzvlášť ve druhé polovině dynamických lekcí bývá neskutečně těžké nést chodidlo nad podložkou a trošku si nepomoci jeho pošoupnutím.

Volte pevné struktury, tedy PVC. Pokud nechcete do podložky investovat mnoho peněz, ideální volbou je řada Bodhi v sedmi barevných odstínech. Pokud si naopak potrpíte na hezké logo a zářivou barvu, pak sáhněte po PROlite řadě od společnosti Manduka. Jediné, co vás bude mrzet, je, že za další tři měsíce přijde nová barevná škála. U Manduky čtyřikrát do roka, a tak se vám pravděpodobně stane, že nevyužijete lákadlo v podobě Lifetime Guarantee, kterým se PROlite řada pyšní.

 • Jin jóga, restorativní jóga, jóga nidra - Jógové styly, které často využívají podložku pro pohodlí cvičícího. Delší dobu setrváváte v pozicích, opíráte kolena a ruce o jógamatku při delších výdržích a tak chcete cítit pohodlí a měkkost, aby vás nepříjemný pocit z tlaku nestahoval na jeho stranu. Využijte podložky z pěny TPC. Jsou lehké, snadno nositelné a pro jógovou praxi měkké. Jen si dejte pozor na zacházení s ní. Pozor na prstýnky, na ostré předměty, které tento materiály dokáží poškodit. 

 • Kundaliní jóga - Úvod lekcí zahajuje zpívání manter a ukončuje dlouhá meditace. Budete tedy potřebovat pohodlí pro delší sed. Ke kundaliní józe patří bílá barva. Ideální volbou by podle mne byla podložka Vishnu vyrobená z jehněčí vlny (samozřejmě stříhané na živých ovcích) s podkladem kaučuku, tedy přírodní gumy.
  Opravdovou lahůdkou je potom podložka anglického výrobce Holistic silk, která je ručně vyšívaná, fleecová vrstva je napuštěná levandulí a podložka má vlastní, taktéž ručně vyšívaný popruh. Výrobce uvádí, že se podložka dá (díky spodní koženkové straně) využít i na picknick. Při ceně podložky se bude dvojí využití rozhodně hodit. Oslníte s ní jednoznačně! Na lekci i v parku.

 • Bikram jóga a hot jóga
  Upřímně, tady o podložku vůbec nepůjde. Můžete si koupit tu nejobyčejnější, protože ji stejně zakryjete ručníkem. V lekcích, kde se teplota v místnosti udržuje na 42 stupních, se budete potit už při vstupu. Půjde vám o to, udržet se v kaluži potu na podložce a nesjet k sousedce. Geniální ručníky na podložku, které skvěle fungují právě v těchto podmínkách, vyrábí např. Manduka z mikrovlákna. Jakmile vám zvlhne pokožka, drží dokonale a ani se na nich nepohnete. Manduky sesterská společnost Yogitoes vyrábí pestrobarevné ručníky z recyklovaných PET lahví, které drží stejně dokonale, ale navíc vás bude hřát vědomí, že jste prospěli naší planetě. Nikoli však svojí peněžence. Recyklace není jednoduchý proces, ale už jen samotná představa, že použitou PET lahev lze přetavit v krásný ručník na jógu, je vzrušující.

Podložka na cestování
Travel podložky Manduka mohou být vaším dokonalým společníkem. Jsou vyrobené z kaučuku, takže z čistě přírodního materiálu. Dají se složit do polštáře, a své místo tak mohou najít v carry-on zavazadlech nebo kabelkách. Tyto podložky se vyznačují lehkostí a dobrou složitelností, pamatujte však na to, že ty nejtenčí cestovní podložky na jógu mají 1,5 mm - tedy jste klouby a částmi těla přímo na zemi. Můžete být jako pohádková Popelka, a to ne vždy je příjemné. To jsou však ty nejslabší podložky Manduka, Jade i Tvá Láska. Pozor. Možná nepříjemnost může nastat v tropických oblastech, protože podložka se vám při vystavení vysoké teplotě a vlhkosti začne roztékat mezi prsty. Je to přeci guma! Této situaci se však vyhnete, pokud nevystavíte podložkou dlouhodobě slunečním paprsků.

Cestovní podložka Manduka PRO travel má 2-2,5 mm tloušťku a to už je znát. Podložka je také dobře skladná a když položíte koleno na beton, nebo nerovný povrch, netlačí vás tolik. Je dobře omyvatelná a cestování s ní je velice příjemné. 

Yoga Market se zeptal svého ambasadora Václava Krejčíka, jaké tipy by dal těm, kteří hledají svou podložku. 

Mé rady, jak zjednodušit jógovou praxi na podložce a čeho se vyvarovat:

 1. Podložka na cvičení jógy klouže – zkuste si uvědomit rozložení váhy. Tlačte a opírejte se kolmo do podložky rukama a nohama. Ruka by na podložku neměla tlačit směrem vpřed, ale kolmo do země. Více info zde.
 2. Před lekcí jógy si nemažte ruce krémem!
 3. Jste-li typ člověka, kterému se potí ruce, použijte pod ně buď krátký, nebo velký jógový ručník.
 4. Podložku neošetřujte saponátem, pouze čistou vlažnou vodou a eventuálně dezinfekčním prostředkem určeným přímo na jógové podložky.
 5. Na podložky typu Prana i Bodhi - z TPE pěny a si sundávejte prstýnky. Také si dávejte pozor na přechody nohy a ruky ze psa hlavou nahoru do pozice psa hlavou dolů. Zde mohou nehty rukou a nohou materiál podložek poškodit. Začnou se vám drolit a zničíte si je (to však není vada podložky).
 6. Podložky Manduka řady PRO, PROlite a PROtravel je vhodné na začátku jejich používání ošetřit solným peelingem, ale také není třeba dělat nic - jen počkat, až ochranný povlak na podložce vycvičíte.
 7. Nehledejte podložku na jógu, která neklouže! Všichni výrobci podložek na jógu deklarují jejich neklouzavost proti zemi, ne proti rukám. Můj tip na neklouzavou podložku Yuman a Bodhi Phenix. 
 8. Najděte si jógový obchod, kde si můžete podložky na jógu i další věci vyzkoušet.
 9. Osahejte několik různých podložek, potěžkejte si je a teprve potom se pro jednu z nich rozhodněte.
 10. Zvažte před nákupem, jestli podložku budete přenášet, nebo ji necháváte na jednom místě.

Autoři:

Jakub Šamberger, Monika Košičková, Václav Krejčík 

www.yogamarket.cz